Pierwsze rentgenowskie prześwietlenie atomu

Pierwsze rentgenowskie prześwietlenie atomu
Udało się zidentyfikować i wykryć cechy pojedynczego atomu za pomocą promieniowania rentgenowskiego. Badacze z Uniwersytetu Ohio i amerykańskiego Narodowego Laboratorium Argonne nie tylko po raz pierwszy w tym zakresie fal potrafili rozróżnić rodzaj atomów, które widzieli (były dwa różne), ale także udało im się zbadać zachowanie chemiczne, jakie wykazywały te atomy.

W przeprowadzonych eksperymentach udało się namierzyć atom żelaza i atom terbu. Aparat rentgenowski został uzupełniony o dodatkowy specjalny detektor z wyspecjalizowaną ostrą metalową końcówką, która musiała być umieszczona bardzo blisko próbki, by zbierać elektrony wzbudzone promieniowaniem rentgenowskim. Na podstawie pomiarów wykonanych przez końcówkę zespół mógł określić, czy jest to atom żelaza czy terbu, wykrywając zarazem ich chemiczną aktywność.

„Zastosowana technika i koncepcja udowodniona w tym badaniu otwierają nowe możliwości w nauce o promieniowaniu rentgenowskim i badaniach nanoskalowych,” komentował to w komunikacie Tolulope Michael Ajayi, główny autor badań, opisanych na łamach „Nature”. Choć obrazowanie ukazujące atomy nie jest nowością, wykorzystanie techniki opartej na zakresie rentgenowskim może przynieść nowe perspektywy dla nauki i techniki.

Źródło: iflscience.com, Fot. Uniwersytet Ohio

Mirosław Usidus